MKS SPIDER

MKS Spider, 1,50 metre uzunluğunda mastların üzerinde kremayer dişli sistemi ile elektromanyetik frenli motorların bağlı olduğu redüktörlerle tahrik edilen ve yine 1,50 metre genişliğinde modüler kanatlarla cephede en fazla 30 metre genişliğe kadar açılabilen hareketli platformdur.

Mks Spider’in tüm teknik hesapları Türkiye Makine Mühendisleri Odası tarafından kontrol edilip onaylanmıştır. Üretiminde kullanılacak malzemelerin seçiminde Malzeme Bilimi Mühendisliği’nden faydalanılmıştır.

Kule Vinç, İnşaat Asansör, Dış Cephe Platform

Yük Taşıma
Mks Spider Avantajları; Çalışılan cephe üzerine, personelin kullandığı, el aletleri ve cephede kullanılacak malzemeleri bütün katlara taşıyabilir. Katlarda ihtiyaç duyulan malzemeleri taşımak için ayrıca bir makine veya cihaza ihtiyaç duyulmaz.

Zamanın Etkin Kullanımı
Mks Spider; Geniş bir alanda, çalışılan katta farklı işleri yapmaya müsaade ettiği için ciddi zaman kazanımı sağlar. Mks Spider’in montaj ve demontajı, sabit iskelelere oranla daha kısa zamanda ve daha az maliyetlerle yapılmaktadır.

Yüksek Güvenlik
Yüksek güvenlik önlemleri ile donatılan Mks Spider, personel güvenliği sağlama ve iş kazalarını önlemede etkin rol almaktadır.

Hareket Kabiliyeti
Mks Spider; Kurulu olduğu cephede aşağı ve yukarı hareket edebilmektedir ve hiçbir zaman platformdan daha yüksekte herhangi bir cisim bulunmamaktadır. Personel emniyet halatlarının platformdan bağımsız cepheye bağlanmasına olanak sağladığı için Mks Spider, rahat bir çalışma alanı sağlamaktadır. Bilinen iskele sistemlerine göre, katlar arasında bile emniyet kemeri ile rahatça hareket kabiliyeti sağlar.

Etkin Kaynak Kullanımı
Yapılan işin son kontrolünü yapmak Mks Spider ile çok kolaydır. Dikey mastlar üzerinde kolaylıkla hareket edebilen platformu sayesinde, son kontroller çok daha hızlı ve rasyonel olarak yapılabilir. Diğer sistemlerde cepheden sökülen ürünleri tekrar kurmak ciddi zaman alırken, gereksiz maliyetlerin oluşmasına da sebebiyet vermektedir.

MKS SPIDER

Güvenlik Önlemleri
 • Hıza karşı duyarlı paraşüt fren sistemi,
 • Mast hattının sonuna takılacak olan krameyarsiz durdurma mastı,
 • Mast montajında, her 6 metre yükseklikte, sabit yapıya bağlanan ankraj kolları,
 • Platform alt ve üst limit yavaşlatma ve durdurma anahtarları,
 • Mast bitiş kontrol anahtarı,
 • Dikey paralel kurulmuş mastlarda dengeleme anahtarı,
 • Acil stop butonu,
 • Makine aksamı alçak ve yüksek gerilim koruma tertibatı,
 • Her hareketten önce sesli ikaz sistemi,
 • Aşağı inişlerde sürekli sesli ikaz sistemi,
 • Güç kesintilerinde Mks Spider ı indirebilmek için elle indirme kolu,
 • Kullanım ve güvenlik hatırlatma uyarı levhaları.

MKS SPIDER

Kule Vinç, İnşaat Asansör, Dış Cephe Platform

Mks Spider, standart ekipmanları ile tek mast ile 10,50 metre genişliğe, çift mastta ise 30 metre genişliğe kadar kurulabilmekte olup, mevcut genişlikteki 150 metre yüksekliğe kadar çıkabilmektedir. Taşıma kapasitesi kullanım kılavuzunda tavsiye edilen yükleme yönergelerine göre 2000 kg’a kadardır.

Mks Spider ‘de kullanılan mastlar (kolon/direk) ve kanatlar (platform) korozyona karşı sıcak daldırma galvanizleme metodu ile kaplanmıştır

Mks Spider çalışma esnasında yük dağılımının rijit (Mühendislik terimi olarak; hiçbir etkiye maruz kalmayan, sürtünmesiz ortamda, kuvvet ya da moment etkisi altında şekil değiştirmeyen, formunu koruyan cisimlere denir.) olabilmesi ve salınımın az olması için mastı dört noktadan kavrayacak şekilde dizayn edilmiştir,

Mks Spider mastlarının taşıyıcı ayakları imalatında, yapılan mukavemet hesapları doğrultusunda St-52 (din 17100 standardına göre çekme dayancı 52 kgf/mm2 olan yapı çeliği türü) kalite profiller kullanılmıştır,

Mks Spider montaj esnasında yerleşim kolaylığı sağlaması açısından dört adet sarhoş teker üzerine konuşlandırılmıştır,

Mks Spider kanatları üzerinde cepheye olan erişimini kolaylaştırmak için teleskopik (birbiri içerisine girip, uzayıp kısalabilen.) uzatmalar bulunmaktadır,

Mks Spider panosu üzerinde çalışma saati bulunur ve bakımlar verilen bakım klavuzunda yazılan saat aralıklarıyla yapılır.

Mks Spider ’in üretiminde TSE standardı özelliklerini taşımayan hiçbir malzeme kullanılmamaktadır. Mekanik güç üreten motorlarda GAMAK, aktarma organlarında ise Yılmaz Redüktör markalı ürünler kullanılmaktadır.

MKS Spider Teknik Özellikler

MKS Spider teknik özellikler hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.
TEK KOLONLU SİSTEM
Maksimum Yükseklik150 m.
Azami Genişlik10,5 m.
Platform Genişlik1000 mm.
ELEKTRİKSEL ÖZELLİKLER
Hız6,5 m/dak
Motor Gücü2×2,2 kW
Voltaj380 V
Tüketilen Güç12 A
KOLON BÖLÜMÜ
Ölçüler1489x500x500 mm.
Ağırlık78 kg.
Bağlantı Mesafesi6 m.
PLATFORM BÖLÜMÜ
Ölçüler1500x1000x835 mm.
Ağırlık (korkuluk dahil)134 kg.
Max. Teleskobik Uzatma3000 mm.
ÇİFT KOLONLU SİSTEM
Maksimum Yükseklik150 m.
Azami Genişlik30 m.
Platform Genişlik1000 mm.
ELEKTRİKSEL ÖZELLİKLER
Hız6,5 m/dak
Motor Gücü4×2,2 kW
Voltaj380 V
Tüketilen Güç24 A
KOLON BÖLÜMÜ
Ölçüler1489x500x500 mm.
Ağırlık78 kg.
Bağlantı Mesafesi6 m.
PLATFORM BÖLÜMÜ
Ölçüler1500x1000x835 mm.
Ağırlık (korkuluk dahil)134 kg.
Max. Teleskobik Uzatma3000 mm.

Sorunlarınızı hızlı ve düşük maliyetlerle çözerek sizlere hizmet vermekten mutluluk duyarız.

Yaptığı çalışmalarla inşaat sektörünün saygın firmaları arasında yerini almıştır. Akem Dış Tic. Ltd.Şti. temsil ettiği şirketlere proje yönetimi ve yönetime dair konular hakkında danışmanlık ve tavsiye hizmetleri vermektedir.